Kancelaria prawna Poznań - Wiza Law Firm

Licencja na transport międzynarodowy, a założenie spółki z o. o.

W ostatnim czasie doradzaliśmy naszemu Klientowi, prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą świadczącą usługi transportu międzynarodowego, w przedmiocie założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wraz z drugim przedsiębiorcą, który miał być jego wspólnikiem.

Z uwagi na okoliczności, ze jeden z przyszłych wspólników prowadził dobrze prosperującą jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie transportu międzynarodowego, przedsiębiorcy chcieli połączyć siły i rozpocząć wspólną działalność na większą skalę. Wyborem przedsiębiorców było założenie spółki z ograniczona odpowiedzialnością, do której wnieśliby aport (czyli wkład niepieniężny) w postaci działalności gospodarczej i tym samym ich zdaniem, spółka posiadałby licencję na transport międzynarodowy. Otóż nic bardziej mylnego, przeczytajcie poniżej dlaczego.

Niestety, ale licencja na transport międzynarodowy może zostać przeniesiona tylko na nowopowstały podmiot, wyłącznie wskutek podzielenia, przekształcenia lub połączenia przedsiębiorcy posiadającego licencję na transport międzynarodowy. Czy założenie przez ww. przyszłych wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z ich koncepcją, spełni ustawowe warunki ? Przyszli wspólnicy zgodnie mówią: “Pani Mecenas, przecież my łączymy nasze biznesy to i licencja przejdzie na spółkę”.

Niestety, ale założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez dwóch wspólników wnoszących aport w postaci działalności gospodarczej nie stanowi połączenia w rozumieniu przepisów obowiązującej ustawy o transporcie drogowym.

Jakie działania należy więc podjąć, żeby nasi Klienci mogli cieszyć się statusem wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz przeniesioną licencją na transport międzynarodowy ? Z pewnością należy podejść do każdej ze spraw indywidualnie, ale w analizowanym przez nas przypadku najbardziej korzystnym rozwiązaniem było przekształcenie  jednoosobowej działalności gospodarczej, której przedsiębiorca posiadał licencję na transport międzynarodowy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a następnie zbycie części udziałów na rzecz drugiego z przedsiębiorców. W ten sposób obydwoje obecnie mogą cieszyć się statusem wspólników spółki z o. o. , kontynuować działalność transportową i rozwijać ją na rynek międzynarodowy!

Warto pamiętać! Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i jednoczesne przeniesienie licencji na transport międzynarodowy powoduje skrócenie czasu jej trwania maksymalnie do 10 lat, nawet jeśli poprzednio była udzieloną na 50 lat.

   Masz podobną wątpliwość prawną ? Napisz do nas, z pewnością pomożemy!

Share

Jesteśmy członkiem